Facebook – wpływ na świat realny

Jak odnaleźć się w przebodźcowanym świecie?

Home » Ja Cię kocham a Ty NIE śpisz

Ja Cię kocham a Ty NIE śpisz

Sen. Wydawałoby się najprostsza czynność na świecie. Gdy na pokładzie melduje się mały człowiek okazuje się jednak, że śpiące słodko bobasy to wymysł reklam i bezdzietnych znajomych. Niemal każda świeżo upieczona mama wyobraża sobie taką scenę: przewinięte, nakarmione i ubrane w śliczne śpioszki niemowlę, odłożone do swojego łóżeczka błogo zasypia. Jak wygląda rzeczywistość? To często godziny nieukojonego płaczu, obolałe od kołysania ramiona, spanie z piersią w buzi i pobudka przy najlżejszym szmerze. Dopiero będąc rodzicem dowiadujesz się, jak głośno szeleszczą foliowe torebki.

Po rozwiązanie problemów naszych dzieci sięgamy do współczesnej wioski. Grupy parentingowe promowane przez social media prześcigają się w tematach dotyczących snu. Pod hasztagiem #problemyzzasypianiem znajdziemy masę porad. Od wyboru kołysanek i melodii, przez sposoby bujania, kołysania po obszerne opisy wad i zalet spania lub nie spania wspólnego. Rodzice obrazowo przedstawiają swoje problemy, które różnią się w zależności od wieku i temperamentu potomka. Wiele porad dotyczy sfery medycznej. Różnego rodzaju niedobory, problemy wymagające fizjoterapii lub wady anatomiczne również wpływają na jakość snu naszych dzieci.

Powstały całe firmy zajmujące się „edukacją” rodziców w momentach, gdy ich pociechy mają problemy z zasypianiem. Nierzadko autorskie metody okazują się w tym przypadku zwykłą tresurą lub powielaniem utartych stereotypów. Są jednak ludzie (psychologowie, fizjoterapeuci, pediatrzy) fachowo zajmujący się problemami ze snem u dzieci i to do nich w pierwszej kolejności warto się zgłosić po poradę. Poza garścią ogólnych wskazówek dotyczących warunków dobrego snu, podchodzą oni do każdego przypadku indywidualnie. Robią rozpoznanie stanu zdrowia fizycznego dziecka, podejścia rodziców oraz otoczenia w jakim maluch przebywa. Dopiero taka pełna diagnoza daje możliwość całościowego podejścia do problemu i znalezienia optymalnego rozwiązania.

Dobry sen dzieci przekłada się bezpośrednio na jakość snu rodziców. Częste pobudki, nocny płacz, konieczność (nie wybór) wspólnego sypiania destabilizują często życie całej rodziny. Niewyspani, działający na granicy wytrzymałości rodzice nie mogą być wsparciem i wzorcem dla swoich dzieci. Tworzy to napięcia, które tylko potęgują problemy. Pomoc dla dziecka mającego problemy ze snem to tak naprawdę pomoc całej rodzinie. Poprawienie jej komfortu, przywrócenie do normalnego funkcjonowania. Czasem tak, zdawałoby się, proste sprawy, jak sen mogą okazać się dużo trudniejsze w praktyce niż na kolorowych zdjęciach celebrytów z instagrama.

Artur Olejnik

Back to top